PA POLİAMİD


Genellikle naylon plastik tipleriyle bağlantılı 6, 66, 12 ve 46 gibi numaralar vardır. Bu numaralar, naylon polimerinin moleküler yapısıyla ilgilidir ve her bir yapının özellikleri farklı olacaktır. En yaygın poliamid plastikler çekme Naylon 6, döküm PA 6 ve Naylon 66 (PA66) şeklindedir.

Genel anlamda PA Naylon, düşük yoğunluğa ve yüksek termal stabiliteye sahip yarı kristal termoplastiktir. Üstün aşınma direnci, iyi sürtünme katsayısı ve çok iyi sıcaklık ve darbe özellikleri sayesinde poliamidler, en önemli ve kullanışlı teknik termoplastikler arasındadır. Ayrıca, naylon poliamid çok iyi kimyasal direnç sergiler ve özellikle yağa dirençli bir plastiktir.

Bu özelliklerin mükemmel dengesi sayesinde; otomotiv parçaları, endüstriyel valfler, demiryolu travers izolasyon malzemeleri ve tasarımında yüksek dayanım, tokluk ve ağırlık azalması gereken diğer endüstriyel kullanımlar gibi uygulamalarda PA polimeri ideal olarak metalin yerini alan bir malzeme haline getirir. Naylon plastik, nem emme eğilimi gösterdiği için boyutsal stabilitesi diğer mühendislik plastiklerine göre daha zayıftır. Poliamid özellikleri sert ve tok PA 66’dan yumuşak ve esnek PA 12’ye kadar çeşitlilik gösterir. Poliamid ürünler tipine bağlı olarak farklı miktarlarda nemi emer ve bu durum, talaşlı işleme tabi tutulan bitmiş ürünün boyutsal stabilitesine ek olarak naylon özelliklerini de etkiler.

Dahası, ekstrüzyon ve döküm yoluyla üretilen naylon şekiller arasında belirgin bir fark vardır. Ekstrüzyon yoluyla tipik olarak daha küçük, daha yüksek hacimli talaşlı imalat parçaları elde edilirken, döküm yoluyla tipik olarak iç gerilim seviyeleri daha düşük olan düşük hacimli, daha büyük parçalar üretilir. Hem ekstrüde hem de döküm naylonlar, belirli özellikleri geliştirmek için dolgular kullanılarak modifiye edilebilir.


Yukarı